Üniversitede Yeni Değil ‘Aynı’ Skandal: Kişiye Özel İlanlar Bitmiyor!

Amasya Üniversitesi tarafından 27 Aralık tarihinde yayımlanan akademik ilanların bazıları epey dikkat çekici.

Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Eğitimi programı için açılan doktor öğretim üyesi kadrosu için fen bilgisi öğretmeni arandı. İlanın şartlarında, “Doktorasını Fen Bilgisi Eğitimi alanında yapmış olup, okul öncesi öğretmen adaylarının çevreye ve çevre sorunlarına bakış açıları ile okul öncesi eğitimde kavram haritası kullanımı ve ARCS motivasyon yöntemi ile ilgili çalışmalar yapmış olmak. Kamu kurumlarında en az 10 yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” şartı arandı.

BİREBİR UYUMLU ŞARTLAR…

Birgün’den Berkay Sağol’un haberine göre, Mimarlık Fakültesi, Endüstriyel Tasarım Bölümü, Endüstriyel Tasarım programı için açılan doktor öğretim üyesi ilanında da, “Lisans, yüksek lisans ve doktorasını endüstriyel tasarım alanında yapmış olup, giyilebilir teknolojilerde kullanıcı deneyimi ve tasarım laboratuvarları ile ilgili çalışmalar yapmış olmak” şartı arandı.

Şartları karşılayan kişi olan ve aynı bölümde araştırma görevlisi olarak çalışan A.B.’nin çalışmalarının başlıkları şartlara doğrudan yazıldığı ortaya çıktı. A.B.’nin, “Giyilebilir teknolojilerde kullanıcı deneyimi: Giyme biçimleri üzerine karşılaştırmalı bir analiz” ve “Üniversitelerde disiplinler arası bir yapılanma olarak tasarım laboratuvarları (Design Lab) üzerine durum analizi” başlıklı çalışmaları bulunuyor.

BİR TEK ADLARI YAZILMAMIŞ

Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Biyoloji programı için açılan doktor öğretim üyesi ilanının şartlarında, “Lisans, yüksek lisans ve doktorasını biyoloji alanında yapmış olup, amfibilerde beslenme, yaş ve gelişim konularında çalışmalar yapmış olmak var. Yükseköğretim kurumlarında en az 8 yıl ders verme tecrübesine sahip olmak” ifadeleri yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir