TCMB faizde U dönüşü mü yapacak

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye’de yüzde 45 seviyesine çıkarılan politika faizinin 2024 sonuna kadar 20 puan düşüş ile yüzde 25 seviyesine düşürüleceğini öngördü.

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın keskin bir hamle ile parasal genişlemeye geçiş yapabileceğini ve faiz oranlarının yıl sonuna kadar 20 puan düşebileceğini tahmin etti.

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil tarafından hazırlana rapora göre, enflasyonun üçüncü çeyrekten itibaren hızlı bir şekilde düşmesiyle, TCMB politika faizini yüzde 45’den yüzde 25’e düşürecek.

Bu oran Bloomberg tarafından derlenen tahminler arasındaki en düşük tahmin olarak öne çıktı.

‘YIL ORTASINDA GEVŞEME DÖNGÜSÜ BAŞLAYABİLİR’

Grafe ve Edizgil tarafından yazılan raporda” Enflasyonun piyasaların fiyatladığından daha hızlı düşmesiyle birlikte, mevcut piyasa fiyatlamasının aksine, gevşeme döngüsüne yıl ortasında başlamanın erken olmayacağını düşünüyoruz” değerlendirmesi yapıldı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Perşembe günü politika faizini yüzde 45 seviyesine yükseltmiş, gerekli sıkılık düzeyine ulaşıldığı mesajını vermişti.

Goldman’ın faiz indirimi beklentisi, TCMB’nin yüzde 36’lık enflasyon tahmininden daha iyimser bir enflasyon beklentisinin bulunduğuna işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir