Sevimlilikleriyle Gününüze Neşe Katacak Daha Önce Muhtemelen Hiç Görmediğiniz 21 Albino Hayvan

Albino vücuttaki melanin üretimine bağlı olarak ortaya çıkan kalıtsal bir hastalık türü. Fakat sadece insanlarda görülen bir hastalık değil. Aynı zamanda hayvanlarda da birtakım hastalıklarla beraber görülebiliyor. Gelin birlikte bu sevimli 21 albino hayvana bakalım! ?

Kaynak: https://www.treehugger.com/stunningly…

1. Timsah

Şu anda iki albino Amerikan timsahı Fransa’daki Alligator Körfezi zooloji Parkı’nda yaşıyor, ancak ABD’de de bazıları var. En ünlüleri ise Kaliforniya Bilimler merkezinde yaşamakta. Muhtemelen albinizm kalıtsal olabileceği için, Louisiana’da her yıl tek bir yuvada birçok albino timsah bulunuyor.

2. Sinekkuşu

Bu kuş türünün albinolarının pembemsi gözleri, ayakları ve gagaları var. O kadar nadir görülüyorlar ki bir sinekkuşunun albino olma şansı yüzde 0,0005.

Tarih boyunca sadece birkaç albino yakut boğazlı sinek kuşu görülmüş. 2019’da Ohio ve Alabama’da görüldükleri söylense de bu gözlemler uzmanlar tarafından doğrulanmadı.

3. Dağ gelinciği

Genel olarak, gelincikler yakın görüşlüdürler ve düşük ışıkta iyi görürler. Albino olanları ise bu tam tersidir. Bu da onları savunmasız, tehlikeye açık hale getiriyor. Güneş ışığına uzun süre maruz kalmak aslında bir albino dağ gelinciğinin gözlerine zarar veriyor.

4. Sincap

Pembe veya kırmızı gözlü tamamen beyaz bir sincap görürseniz korkmayın! Sadece albinolar ve zararsızlar.

 Ama koyu gözlü tamamen beyaz sincaplar muhtemelen lösistiktir, albino değildir. Yaşadıkları durum olan lös, hayvanın beyaz veya benekli renkli tüylere sahip olmasına neden olabilen kısmi bir pigmentasyon kaybıdır. Bununla birlikte, gözlerdeki pigment, albinizmden farklı olarak, durumdan etkilenmez.

5. Çıngıraklı yılan

Albino çıngıraklı yılanların beyaz derileri ve sarımsı pulları var. Örneğin resimde gördüğünüz bir tür olan albino western diamondback elmas deseni olan derisi ile biliniyor. Normalde ise bu tür gri-kahverengiden donuk-kırmızıya bir renge sahip.

6. Goril

Snowflake, İspanya’nın Barselona Hayvanat Bahçesi’nde yaşayan bir albino goril. Muhtemelen albinizminin neden olduğu nadir bir cilt kanseri teşhisi konduktan sonra 2003 yılında ötenazi yapıldı. Dünyanın bilinen tek beyaz goriliydi.

7. Kaplumbağa

2016 Yılında, Avustralya’nın Queensland kentinde bir plajda yumurtadan çıktıktan hemen sonra nadir bulunan bir albino kaplumbağanın tespit edildiği bildirildi. Uzmanlar albino bir kaplumbağanın milyonda bir görüldüğünü söyledi.

8. Kanguru

Albino kangurular görme ve işitme sorunlarına genetik bir yatkınlığa sahip ve bu da onları özellikle yırtıcılara karşı savunmasız hale getiriyor.

2021’de New York Hayvan Macera Parkı’nda Cosmo adında beyaz bir kanguru doğdu. Kendisi doğadaki diğer varlıklardan çok korkuyordu.

9. Zebra

Albino zebraların karakteristik özelliği normalin aksine siyah çizgileri değil ‘altın zebra’ takma ismine ilham veren turuncu-altın rengi çizgileri olması. Albino zebraların renkleri bu ten renginden neredeyse tamamen beyaza kadar değişebilir, ancak her zaman soluk desenini korurlar.

10. Bufalo

Kuzey Dakota’daki Ulusal Bufalo Müzesi, zamanında birkaç albino bufalo ile ilgilenmişti. Aralarındaki en uzun ömürlü olan Beyaz Bulut adlı bufalo 1996’da doğdu ve 2016’da ölmeden önce 19 yıl yaşadı. 

Birçok Yerli Amerikalı, beyaz bizonun kutsal olduğunu düşünüyor ve Beyaz Bufalo Efsanesi binlerce yıldır nesilden nesle aktarılıyor. Sizce de çok sevimli değiller mi?

11. Salyangoz

2011 Yılında Yeni Zelanda’da dev bir etçil albino salyangozu bulundu. Şimdiye kadar sadece iki albino salyangoz kaydedildi.

12. Istakoz

2021’de Boston’daki bir balıkçılı, son derece nadir bulunan bir albino ıstakozu yakaladı; bu, bir ıstakozun albino olma olasılığının yaklaşık 100 milyonda bir olduğu göz önüne alındığında oldukça etkileyici ve belki de bizim hayatta hiç sahip olamayacağımız bir şans.

13. Balıkçı kedi

Balıkçı kedileri IUCN tarafından savunmasız olarak listelenen hayvanlardan biri ve popülasyonları sürekli azalmakta. 

Bangladeş’in Haor Havzasında 2001 yılı civarında 18 aylık bir süre boyunca şaşırtıcı bir şekilde dört albino balıkçı kedisi yakalandı. 2012 tarihli bir araştırma makalesine göre bunun, albinizmin bu popülasyona yerleşme şekli olduğunu öne sürüldü.

14. Kara tavuk

İngiltere’deki bir aile bahçelerine gelen tuhaf bir kuş için harekete geçti. Buldukları kuş albino bir kara tavuktu. Saf beyaz bir renge sahip olmak, özellikle küçük bir yavru kuş olarak kara tavuğun hayatta kalması için iyiye işaret değil. Göze çarpan renk, savunmasız yavrular yuvadan ayrılmaya çalıştıklarında kediler ve serçeler gibi yırtıcıların dikkatini çekmekte. Bu nedenle de yaşama şansları çok düşük oluyor.

15. Maymun

Bir albino Vervet maymunu ilk olarak 2005 yılında Zambiya’nın Livingstone kentinde görüldü. Yerliler, normal Vervet maymunlarının aksine yalnız zaman geçirdiğini, ancak oyun arkadaşları kadar hızlı koşup ağaçlara tırmandığını söylediler. Bilinen hiçbir eksikliği yoktu.

16. Eşek

Asinara eşeği, italya’nın Sardunya kentinin kuzeybatı kıyısında yer alan Asinara adasında yaşayan bir tür vahşi eşek olarak biliniyor. Bu türün neredeyse tüm popülasyonu albino ve sürü arasındaki birkaç gri eşeğin de albino genini taşıdığı düşünülmekte. Toplamda 140 civarı sayıları mevcut.

17. Kokarca

Albino kokarcalar siyah olmadıkları için şimdiye dek hep tavşan veya fare sanılmış. 2017’de Kanada’nın Prens Edward Adası eyaletinden vahşi yaşam görevlileri, bir albino kokarcasının fotoğrafını yayınladı ve dikkat çekici bir şekilde kediye benziyordu.

18. Rakun

2015 Yılında Indiana’nın Valparaiso kentinde bir albino rakun yakalandı ve tedavi için Moraine Ridge Vahşi Yaşam Merkezi’ne getirildi. Merkezin müdürü Stephanie Kadletz’e göre rakunlar normalde sadece iki veya üç yıl yaşar ve bu rakun da en azından 3 yaşındaydı. Bu şaşırtıcıydı çünkü albino rakunlar vahşi doğada birçok zorlukla karşı karşıya ve türleri tarafından reddedilirlerse çiftleşemeyebiliyorlar.

19. Geyik

Albino geyikleri vahşi doğada uzun süre hayatta kalmaz. Solgunluklarının diğer hayvanları riske atması nedeniyle genellikle sürü tarafından terk edilirler. Aynı zamanda onları tipik olarak kahverengi ve yeşil olan bir orman evindeki avcılar için bariz bir hedef haline getiren bir renge sahip olmaları da savunmasız yapıyor. Birçok hayvanda olduğu gibi albinizm onlarda da gözlerini ve doğal olarak iz sürme yeteneğini etkiliyor. Bir geyiğin albino olma şansı 20 binde 1 civarında.

20. Kurbağa

Albino kurbağaların beyaz renkleri onları kamufle etmeyi neredeyse imkansız hale getirir, bu nedenle yırtıcıların onlara ulaşması kolaylaşıyor. Yanlış gelişmiş gözlere sahip olmak da yiyecek bulmak için biraz mücadele anlamına geliyor ve bazen açlıktan ölümle sonuçlanıyor.

21. Kirpi

Bir kirpi albino olduğunda, beyaz tüyleri ve dikenleri, pembe bir burnu ve kırmızı gözleri olur. Albinizmli diğer hayvanların çoğunun aksine, bunlar vahşi doğada oldukça iyi hayatta kalırlar. Açık renkli tüyleri kirlenir ve karışmalarına neden olarak onları yırtıcılar için daha az hedef haline getirir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir