İsrailli esirlerin yakınları Maliye Bakanı’na tepkili: ‘Hamas’ı yok etmek esirlerden önemli’

Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre, Gazze’de esir tutulan İsraillilerin yakınları, İsrail hükümetinin Kahire’deki esir takası ve ateşkes görüşmelerine bir heyet göndermemesi kararını protesto etmek amacıyla bir gösteri düzenledi. Gösteri Savunma Bakanlığı önünde yapıldı ve Savaş Kabinesi Toplantısı’nın gerçekleştiği bir zaman dilimine denk geldi.

Protestocular, Smotrich’in açıklamalarını duyduklarında öfkelenerek Smotrich karşıtı sloganlar attılar.

Gazze’de esir tutulan Ohad Ben-Ami’nin kardeşi Kobi Ben-Ami, “Bakan Smotrich’i özel bir görüşmeye davet etmek ve ona 15 dakika kendisini bizim yerimize koyabileceğini açıklamak istiyorum.” dedi. Ben-Ami ayrıca, “Eğer bu yeterli olmazsa Smotrich’i Gazze’deki tünellerde kardeşimle yer değiştirmeye davet ediyorum, ben de stüdyolarda oturup yakınlarına bu sözü söyleyeceğim.” şeklinde konuştu.

“Leary” adlı kadın askerin babası Eli Elbag, “Sevgili Smotrich Bey, kendinizden utanmalısınız. İsrail devletinde böyle bir liderin olması utanç verici. Sen önemsiz, küçük ve iğrenç birisin.” ifadelerini kullandı. Elbag, İsrail hükümetine seslenerek, “Tüm bakanlara sesleniyorum, eğer esirlerin en önemli şey olduğunu söylemezseniz yazıklar olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Yakını 7 Ekim’de öldürülen ve cenazesi Gazze’de tutulan Udi Goren de Smotrich’in açıklamasına ilişkin, “Bu açıklamayı sadece olanlardan kendini sorumlu tutmayan birisi yapar. Şimdi savaş kabinesi toplanıyor, kaçırılanların geri dönüşü konusunda tüm sorumluluk oradaki ve hükümetteki herkesin üzerinde.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Smotrich, İsrail devlet televizyonu KAN’a yaptığı açıklamada, “esirlerin, İsrail’in endişe etmesi gereken en önemli şey olmadığını” ve İsrail için en önemli şeyin, “Hamas’ı yok etmek olduğunu” söylemişti. Smotrich, “Neden bunu bir yarışma haline getirelim? Şu an önemli olan nedir? Hamas’ı yok etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullanmıştı. Esirlerin serbest bırakılması çabasının önemli olduğunu aktaran Smotrich, “Ancak ‘bedeli ne olursa olsun’ sözünün sorunlu olduğunu anlamanız lazım.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, esirlerin geri dönüşünü “en acil şey” diye niteleyerek bunun sadece “amaçları değil, aynı zamanda da ahlaki zorunluluk olduğu” açıklamasını yapmıştı.

Mısır’ın başkenti Kahire’de ABD ve Katar’ın da katılımıyla düzenlenen Gazze’de ateşkes ve esir takasının görüşüldüğü toplantılara Mossad Başkanı David Barnea, Şin-Bet (Şabak) Direktörü Ronen Bar ve İsrail ordusunda kaçırılan ve kayıp kişiler dosyasının sorumlusu Nitzan Alon’un da yer aldığı bir heyet katılmıştı. Sonuç alınamayan ve devam edeceği belirtilen toplantıların takibi için İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hükümetinin heyet göndermeme kararı aldığı ortaya çıkmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir