Fosfor bombası nedir, ne demek? Fosfor bombası yasak mı, neden yasak? İşte ölümcül etkileri…

Fosfos bombası son gündemde yer alan İsrail- Gazze gerilimiyle birlikte araştırılmaya başlandı. Filistin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “İsrail, nüfusun yoğun olduğu bölgelerde uluslararası yasaklı olan beyaz fosforu kullanıyor.” dendi. Peki, fosfor bombası ne demek? Fosfor bombası yasak mı, neden yasak? İşte fosfor bombasının etkileri…

FOSFOR BOMBASI NEDİR?

Beyaz fosfor, fosfor elementinin bir alotropudur. Duman kamuflajı ve hedef tayininde ve aynı zamanda da bir yangın silahı olarak kullanılmaktadır. İngilizcesi olan White phosphorus’dan dolayı WP, white phos ya da tanımının başharflerinden yola çıkarak, Willie Pete olarak adlandırıldığı da olmaktadır.

FOSFOR BOMBASI YASAK MI, NEDEN YASAK?

Fosfor bombası ya da beyaz fosfor, 1980 Konvansiyonel Silahlar Konvansiyonu kapsamına girmektedir. Bu konvansiyon yangın silahlarının sivil halk üzerinde veya hava saldırılarında sivillerin yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılmasını yasaklamaktadır.

FOSFOR BOMBASI ETKİLERİ

Fosfor dumanının teneffüs edilmesi ciğerlerde ani yaralar oluşmasına ve teneffüs eden kişinin havasızlıktan boğulmasına yol açmaktadır. Hemen sonraki aşamada insan vücudu içten dışa doğru yanmaktadır. Çoğu kez, beyaz fosforla yanan kişinin elbiselerinde fazla iz meydana gelmemekte, yanma reaksiyonu vücut içinden cilde kadar sürmektedir. Beyaz fosfor kullanımı sonrasında çekilen fotoğraflar, kemiklerine kadar yanmış olsa da elbiseleri zarar görmemiş insanları belgelemiştir. Yanma reaksiyonu bir kez başladığında durdurulamamaktadır. Beyaz fosforu, nihai olarak napalm bombası ile aynı, hatta daha kötü etkilere sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir