Elektronik Sigara Neden Sigaradan Daha Tehlikelidir?

Sigara binlerce zararlı kimyasal içerir. Bu kimyasalların bir kısmı doğal olarak tütün bitkisinde bulunur. Diğer kimyasallar ise lezzeti ve dumanın akciğerlerdeki emilimini artırmak için (kan dolaşımına ve daha sonra beyne daha fazla miktarda girmesi için) üretim sırasında eklenir. Tütünün insan sağlığı üzerindeki ölümcül etkisindeki kısmen masum tarafın nikotin olduğu düşünülüyordu. Eklenen diğer maddeler ise zararı kat be kat katlıyor.

E-sigaralar, nikotin içeren bir sıvıyı buharlaştırarak kullanan elektronik cihazlardır. Sigara içmek için güvenli bir alternatif olarak pazarlansalar da, e-sigaraların da ciddi sağlık riskleri taşıdığına dair kanıtlar vardır.

ELEKTRONİK SİGARA, SİGARADAN NEDEN DAHA TEHLİKELİ?

Elektronik sigaraların üretilme nedeni kullanıcılara tütünle aynı nikotin zevkini sağlaması… Ancak uçucu organik bileşikler olarak adlandırılan gazların olası kanserojen etkileri hakkındaki endişeler çok daha fazla.

Beyin üzerindeki etkisi iyi bilinmiyor. Nefes alındıktan sonraki 20 saniye içinde ödül ve zevkle ilişkili dopamin gibi kimyasal habercilerin salınmasını tetikler. Aynı zamanda kalp atış hızını ve kan basıncını artırır ve kan damarlarının daralmasına neden olur. Bunun nedeni nikotinin adrenalin hormonunun salınımını tetiklemesiyle ilgilidir. Bu durum kalp krizi ve felç riskini artırabilir.

E-sigara dumanı, akciğerlere zarar verebilecek toksik kimyasallar içerir. Bu kimyasallar, astım, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve hatta kanser riskini artırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir