Yeniden Refah Partisi’nin 6284 teklifi gazetelere nasıl yansıdı

Yeniden Refah Partisi’nin, Cumhur İttifakı’na katılmak için sunduğu maddelerden biri 6284’ün değiştirilmesi oldu.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Habertürk’te yaptığı açıklamada, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesi talebinin yer aldığı listeyi AKP’ye ilettiklerini ve kendilerine ‘hiçbir problem yok’ yanıtı verildiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez. 6284 sayılı Kanun, kadına yönelik şiddetle mücadele için yaptığımız en önemli yasal düzenlemelerden biridir. Kanunun kabulünden bu yana, uygulamayı da geliştirmek için titizlikle düzenlemelerimizi sürdürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kadının aileden bağımsız olarak ele alındığı 6284 sayılı kanun ile şiddet mağduru kadın ve var ise beraberindeki çocuğa barınma hizmetinin sağlanması, hayati tehlikesi var ise koruma altına alınmasının sağlanması, kadın ve çocuğa geçici maddi yardımlar yapılması, psikolojik, sosyal ve hukuki desteğin sağlanması, kreş desteğinin sağlanması gerekiyor.

Bu kanun ile şiddet mağduru kadın; kimlik bilgilerinin değiştirilmesini, koruma ve bakım altına alınmayı, adres gizliliğini, şiddet uygulayıcısına uzaklaştırma kararını, geçici velayet ve nafaka, geçici maddi yardım, genel sağlık sigortasından yararlanmayı talep edebiliyor.

6284 sayılı kanuna göre koruyucu tedbir kararlarının verilmesi için şiddete ilişkin delil ya da belge aranmıyor, kadının beyanı esas olarak kabul ediliyor.

Haberin ardından çıkan gazetelerde konu ne kadar görüldü?

Karar Gazetesi:

Kadının canı pazarlık masasında

Cumhuriyet Gazetesi:

Gerici kuşatma

Yeniçağ:

Cumhur İttifakı’nda ortalık karıştı

Yeni Birlik:

6284 sayılı yasa

“Tartışmaya açılması bile kabul edilemez”

Öte yandan Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen Milli Gazete’nin ilk sayfasında konuya ilişkin herhangi bir haberin yer almaması dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir